مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

انواع مبلمان مدرن

هنگامی‌ که می‌خواهیم یک فضا را دیزاین کنیم، یکی از مهم ترین کارها انتخاب سرویس مبلمان مناسب برای آن فضاست. قدم اول این است که تفاوت بین انوع مبلمان خانگی را بشناسیم و نیا‌زهای خود را اولویت بندی کنیم که آیا مثلا راحتی و آسایش برای ما در اولویت قرار دارد یا تجملاتی و لوکس به نظر رسیدن؟

در حالت کلی مبلمان خانگی را می‌توان به دو گروه سرویس مبلمان کلاسیک و سرویس مبلمان مدرن طبقه بندی کرد. در این مقاله سعی میکنیم انواع مختلف مبلمان خانگی مدرن و راحتی را معرفی کرده و ویژگی های هرکدام را بیان کنیم. شما برای هر اندازه بودجه ، هر طرح و رنگ داخلی و هر نوع فضایی از قبیل فضای اتاق نشیمن با هر سلیقه‌ای ، مبل راحتی پیدا خواهید کرد. امیدواریم دراین مقاله ایده هایی برای مبل مورد علاقه جدید خود پیدا کنید!

1.سرویس مبلمان چند بخشی (SECTIONAL)

مبلمان خانگی چند بخشی که به مبلمان خانواده هم معروف است، برای افرادی مناسب است که می‌خواهند چیدمان‌های مختلف برای یک دست مبل داشته باشند. مبلمان چند بخشی، از بخش های جدا ازهم تشکیل شده و هم به صورت به هم پیوسته و هم به صورت جدای از هم قابل استفاده است. این مبلمان مدرن خانگی امروزه بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته و مدل های مبلمان ال و مبلمان یو از زیرمجموعه های سرویس مبلمان چند بخشی محسوب می‌شوند.

 اگر اتاق نشیمن شما فضای زیادی ندارد، سرویس مبلمان چند بخشی گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

2. مبل لاو سیت (LOVE SEAT)

بزرگترین تفاوت مبلمان خانگی لاو سیت با بقیه انواع سرویس مبلمان، در اندازه آن است. زیرا اندازه این مبلملن نسبت به بقیه کوچکتر است و فقط برای نشستن دو نفر طراحی شده است. به همین دلیل مبلمان لاوسیت به صندلی بوسه نیز معروف هستند.

مبلمان لاوسیت معمولا به تنهایی استفاده می‌شود و قابلیت ترکیب با سرویس مبلمان دیگر را ندارد. این مبلمان خانگی بیشتر مناسب اتاق خواب و فضاهای خصوصی است.

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

3. مبل نیمکتی (SETTEE)

سرویس مبلمان خانگی نیمکتی به دلیل کم جا بودن، جایگاه خاصی در میان مردم پیدا کرده است. در نگاه اول این مدل مبلمان شبیه نیمکت به نظر می‌رسند و در دو مدل تک نفره و دو نفره در بازار موجود است. سرویس مبلمان نیمکتی از دیرباز اهمیت ویژه ای نزد مردم ایران داشته است و هم اکنون نیز مدل های مدرن این مبلمان جذابیت قابل توجهی به خانه های ایرانی می‌بخشد.

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

4. مبل دیوان (DIVAN)

مبلمان دیوان از تخت‌های بهاری در فرهنگ ایرانی و عثمانی برگرفته شده است و محبوبیتی جهانی دارد. این سرویس مبلمان برای قرار گرفتن جلوی یک دیوار طراحی شده است و معمولا روی آن کوسن‌های متعدد قرار می‌دهند.سرویس مبلمان دیوان بیشتر از قسمت‌های پارچه‌ای تشکیل شده‌اند و قسمت‌های چوبی آن کمتر است و معمولا به عنوان تخت مهمان و یا تختی برای استراحت میان روز نیز استفاده می‌شود.

در دربار پادشاهان عثمانی و به طور کلی خاورمیانه، روی این مبل‌ها نشسته و به برسی امور مملکت می‌پرداختند. به همین دلیل نام دیوان به این مبلمان تعلق گرفته است.

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

5. مبل بریج واتر (BRIDGE WATER)

سرویس مبلمان خانگی تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیک است. این سبک مبلمان خانگی دارای دسته‌هایی با ارتفاع کم و پایه‌های کوتاه است بطوریکه دسته‌ها حالت نمادین داشته و از عرض مبل کوتاه ترند. این سرویس مبلمان به دلیل استحکام بالا در قسمت تکیه گاه و داشتن کوسن‌های پشتی بزرگ، انتخاب مناسبی برای کسانی است که همزمان در پی استحکام و راحتی هستند. نام این سرویس مبلمان از نام سازنده آن بریج واتر انتخاب شده است.

اگر سبک کلی منزل شما کلاسیک است و قصد اضافه کردن یک سرویس مبلمان راحتی به فضا را دارید، این سرویس مبلمان گزینه مناسبی برای شماست.

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

6. مبل کابریول (CABRIOL)

 تاریخچه‌ی سرویس مبلمان کابریول به نیمه اول قرن هجدهم برمی‌گردد که در قصرها به عنوان مبلمان راحتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این نوع سرویس مبلمان به خاطر پایه و دسته‌های منحنی خود معروف است. همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید بازوهای مبل کابریول پایین‌تر از پشتی این مبل قرار می‌گیرند و پایه‌ها شکل S ظریف را تشکیل می‌دهند که به تقلید از پای پستانداران ساخته شده است. 

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

7. مبل ترک آرم (TRACK ARM)

سرویس مبلمان ترک آرم با دسته‌های صاف و مکعبی خود شناخته شده است. این سرویس مبلمان به دلیل کم جا بودن و راحت بودن برای خانه‌های آپارتمانی مناسب است و دسته‌های صاف و مستقیم این مبلمان خانگی فضای خوبی برای قرار دادن کوسن‌های جذاب را به وجود می‌آورد.

 اگر به دنبال سرویس مبلمان خانگی مدرن هستید، ترک آرم همان چیزیست که به دنبالش هستید!

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

8. مبل کوهان شتری (CAMEL BACK)

در حالی که روند طراحی و مد مدام در حال تغییر است، برخی از مدل‌ها سال به سال شیک و شیک‌تر به نظر می‌رسند. بسیاری از طرح‌های مبلمان خانگی در قرن‌های متوالی محبوب بوده‌اند و می‌توانند جذابیتی بی انتها به فضای داخلی ببخشند. سرویس مبلمان کوهان شتری نمونه‌ای از این امر است که از قرن 18 میلادی تا به حال بسیار رواج داشته است. قسمت وسط پشتی این مبلمان خانگی کمی بلندتر از اطراف آن است و دلیل نامگذاری آن نیز همین است و مدل آن ترکیبی از سبک مدرن و کلاسیک است.

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

9. مبل شزلون (CHAISE)

سرویس مبلمان شزلون در واقع یک مبلمان خانگی راحتی در قالب صندلی می‌باشد که طول آن به اندازه کافی بلند است تا بتوان پاها را روی آن قرار داده و آرامش به استراحت کردن پرداخت. خواستگاه این سرویس مبلمان از کشور فرانسه بوده و اصطلاح فرانسوی آن نیز Chaise longue است. سرویس مبلمان شزلون در دو سبک مدرن و کلاسیک تولید می‌شود و کاربرد اصلی این سرویس مبلمان، برای لم دادن و استراحت کردن است.

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

10. مبل چستر (CHESTERFIELD)

مبلمان چستر یکی از شناخته شده ترین انواع سرویس مبلمان در جهان است. شما می‌‌توانید تقریباً به هر مکانی در سراسر جهان سفر کنید و این شانس را دارید که در یک مقطع با آن روبرو شوید ، خواه در یک لابی هتل ، یک دفتر یا در جاهای دیگر باشد. مشخصه اصلی مبلمان چستر، تو رفتگی های متعدد و دکمه‌های فراوان در قسمت پشتی آن است. دسته‌های مبلمان چستر به شکل انحنادار هستند و با پشتی سرویس مبلمان در یک ارتفاع قرار می‌گیرند. مبلمان چستر عموما از چرم ساخته می‌شود و مشترکا هم در فضاهای مسکونی و هم در فضاهای اداری استفاده می‌شود.

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

11. مبل تاکسیدو (TUXEDO)

سرویس مبلمان تاکسیدو شباهت بسیار زیادی به مبلمان چستر دارد و همانند مبلمان چستر ارتفاع دسته و پشتی آن یکسان است. با این تفاوت که در مبلمان چستر دسته‌ها دارای حالت گرد و حلزونی هستند اما در مبل تاکسیدو دسته ها کاملا مدرن و با خطوط صاف هستند. 

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

12. مبل لاوسون (LAWSON)

سرویس مبلمان لاوسون مبلی کاملا مدرن بدون هرگونه زوایا و انحناهای اضافی است و کاملا کاربردی محسوب می‌شود و برای نشستن به مدت طولانی پیشنهاد می‌شود. 

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن

13. مبل معاصر یا قرن 21

اگر به زیبایی شناسی مدرنیته اهمیت می‌دهید، مبلمان معاصر انتخاب مناسبی برای شماست. شکل کاملا مکعبی آن، پایه های چوبی، پشتی و نشیمن راحت این سرویس مبلمان را تبدیل به یک مبلمان خانگی کاملا مدرن کرده است.

مشخصات، تاریخچه و کاربردهای مبلمان خانگی مدرن
  • 1400/3/2