چه رنگ هایی با هم ست می شوند ؟

چه رنگ هایی با هم ست می شوند ؟

ترکیب رنگ

 

رنگ ها در دکوراسیون داخلی منازل اهمیت فراوانی دارند. اما بسیاری از افراد عادی، اطلاعی از روش صحیح ست کردن رنگ ها با یکدیگر ندارند. دانستن نکاتی در زمینه هارمونی رنگ ها به انتخاب های شما در زمینه های مختلف از جمله ست کردن لباس و دکوراسیون منزل کمک می کند. دانستن این نکات به صورت اصولی به شما کمک می کند تا رنگ های متفاوت را به بهترین شکل با یکدیگر ترکیب کنید.

اصول ابتدایی ست کردن رنگ ها با هم

اولین مسئله ای که در ست کردن رنگها با هم هر شخص با آن مواجه خواهد شد، پیدا کردن رنگ مناسب برای اتاق های مختلف است. راه حل این مسئله در دستان شماست. برای یافتن رنگ مورد علاقه و مناسب باید فضای منزل خود را به صورت کلی در نظر بگیرید و با اعتماد به احساس خود و با توجه به علایق، رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. نکته ای که باید برای انتخاب رنگ مناسب مد نظر قرار دهید این است که هر رنگ در فضا های گوناگون آثار متفاوتی دارد. به عنوان مثال رنگ های سبز و آبی به دلیل اینکه سبب ایجاد آرامش درونی در فرد می شوند، از نظر روانشناسی به عنوان رنگ مناسب اتاق خواب مناسب تر هستند. پس قبل از انتخاب رنگ مناسب، از تاثیراتی که رنگ ها بر روان انسان می گذارند آگاه شوید.

 

دومین نکته در زمینه انتخاب رنگ باید به آن توجه کنید این است که در صورتی که می خواهید فضای اتاقتان بزرگ به نظر برسد، سعی کنید از رنگ های روشن استفاده کنید. اما برخی از افراد برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی، ترجیح می دهند از رنگ های تیره استفاده کنند. یکی از محاسن استفاده از رنگ های تیره برای دیوار ها این است که ارتفاع سقف اتاق را بیشتر نشان داده و حس بدی را منتقل نمی کند.

 

سومین نکته درباره رنگ آمیزی دیوار ها، استفاده از چند رنگ برای دیوار های اتاق است که می تواند به وسیع نشان دادن اتاق کمک کند.

 

نکته دیگری که باید برای رنگ آمیزی دیوار ها مد نظر قرار دهید، رنگ تابلو ها و وسایلی است که قصد دارید روی دیوار نصب کنید. سعی کنید رنگی را انتخاب کنید که بین رنگ تابلو ها و رنگ دیوار ها هارمونی وجود داشته باشد.

 

پس از اینکه ست ترکیب رنگ خود را انتخاب کردید، بهتر است برای ایجاد ارتباط بیشتر بین وسایل، از یک رنگ حداقل در دو جای اتاق استفاده کنید.

 

بهتر است برخی از وسایلی که درکنار یکدیگر قرار می گیرند مانند پرده و مبل، یکی از سه حالت خنثی کننده، مکمل یا مشابه را داشته باشند. در ادامه به تعریف هریک از این اصطلاحات می پردازیم.

 

مفاهیم مهم در زمینه رنگ ها

 

قبل از اینکه بدانیم چه رنگ هایی با هم ست می شوند، باید اطلاعاتی راجع به خود رنگ ها داشته باشیم. در اینجا ما، شما را با این مفاهیم آشنا می کنیم:

 

رنگ های اولیه ، پایه و اساس تشکیل بقیه رنگ ها هستند. زرد، قرمز و آبی رنگ های پایه اند.

 

با ترکیب رنگ های زرد و آبی، رنگ سبز تشکیل می شود. از ترکیب قرمز و آبی، رنگ بنفش به دست می آید. با تلفیق زرد و قرمز، رنگ نارنجی به وجود می آید. رنگ های سبز، بنفش و نارنجی رنگ های ثانویه نام دارند.

 

اصولا رنگ ها به سه دسته Shade(شید)، Hue(هیو) و Tint( تینت) تقسیم می شوند.

 

رنگ Shade؛ از ترکیب مقدار کمی رنگ سیاه به رنگ ها، رنگ شید تشکیل می شود.

 

رنگ Hue به حالت اصلی رنگ بدون اضافه کردن رنگی گفته می شود. رنگ های ثانویه ای که از ترکیب دو رنگ تشکیل می شوند بدون اینکه رنگ سفید یا مشکی به آن ها اضافه شود هیو محسوب می شود.

 

رنگ Tint با ترکیب مقدار کمی رنگ سفید به رنگ ها تشکیل شده است.

 

منظور از تن (tone) یا اصطلاحا تناژ در رنگ شناسی اضافه کردن یک رنگ خنثی مانند رنگ خاکستری یا سیاه و سفید به رنگ اصلی است. به عبارت دیگر Tint و Shade نوعی تن محسوب می شوند.

 

هدف از تعریف حالت های مختلف رنگ در اینجا به این دلیل است که شما می توانید از ترکیب طیف دیگر رنگ های آن برای ست کردن وسایل اتاقتان استفاده کنید.

 

روش صحیح ست کردن رنگها با یکدیگر

 

بسیاری از افراد، روش صحیح ست کردن رنگ ها با یکدیگر را نمی دانند. ما در این بخش، قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چه رنگ هایی با هم ست می شوند ؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدایی ترین راه حل، استفاده از چرخه رنگ است. در واقع چرخه رنگ نمایانگر رنگ های هیو (Hue) یا اصلی در کنار هم است. در این چرخه، رنگ ها از نظر گرم و سرد بودن از یکدیگر جدا شده اند. برای استفاده از چرخه رنگ و یافتن رنگ هایی که با هم هارمونی دارند شما چند راه حل پیش روی خود خواهید داشت.

 

اولین راه حل این است که در مواقعی که شما قصد دارید شیء خاصی، به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد از رنگ های مکمل استفاده کنید. به عبارت بهتر رنگ های مکمل با هم در تضادند و این تضاد، سبب می شود تا برخی از اشیاء بیشتر به چشم بیاید. برای اینکه ابتکار عمل بیشتری داشته باشید و دستتان برای انتخاب رنگ ها باز باشد می توانید از رنگ های شید یا تینت استفاده کنید. به عنوان مثال رنگ قرمز تیره و در نقطه مقابل رنگ سبز روشن را انتخاب کنید.

 

دومین راه حل تقسیم رنگ های مکمل است. در این روش از سه رنگ استفاده می شود. به این صورت که با توجه به چرخه رنگ، دو رنگ کنار هم را در نظر گرفته می شود و رنگی که در مقابل آن قرار می گیرد، رنگ سوم این ترکیب است. در این روش نیز رنگ ها با هم تضاد دارند. به عنوان مثال ارغوانی، آبی و زرد.

 

سومین و رایج ترین راهی که برای ست کردن رنگ ها باهم وجود دارد استفاده از رنگ های مشابه است. در این شیوه نیز از سه رنگ استفاده می شود رنگ های این ترکیب باید در چرخه رنگ کنار هم باشند از به کارگیری رنگ های سرد و گرم در کنار یکدیگر خودداری کنید. بهتر است در این ترکیب از رنگ های تینت استفاده کنید. به عنوان مثال رنگ های سبز، آبی و آبی فیروزه ای رنگ های مشابه محسوب می شوند.

 

راه حل چهارم استفاده از یک رنگ برای کلیه وسایل دکوراسیون می باشد. تنها تفاوت بین آن ها در کم رنگی و پررنگی است. مثلا سبز فسفری، سبز چمنی و سبز روشن از این دسته هستند.

 

راه حل پنجم برای اینکه بدانید چه رنگ هایی با هم ست می شوند استفاده از رنگ هایی است که در چرخه رنگ با فاصله، یکسان از یکدیگر قرار گرفته اند. این رنگ ها با وجود تضاد زیادی که از هم دارند، هارمونی بیشتری نسبت به رنگ های مکمل دارند. به عنوان مثال رنگ های زرد، قرمز، آبی از جمله رنگ هایی هستند که می توانید با هم ست کنید. نکته ای که باید در استفاده از این ترکیب مد نظر قرار دهید، این است که به دلیل تضادی که بین این رنگ ها وجود دارد باید با فاصله زیاد از هم به کارگرفته شوند.

 

راه ششم که دشوار ترین راه برای این است که بدانید چه رنگ هایی با هم ست می شوند، استفاده از چهار رنگ مکمل در یک فضا است. پیشنهاد توکامگ برای استفاده از این ترکیب این است که از یک رنگ به عنوان زمینه و از دیگر رنگ ها به عنوان لهجه (رنگی متفاوت نسبت به رنگ اصلی و پس زمینه که به عنوان زینت استفاده می شود) استفاده کنید. به عنوان مثال رنگ های سبز، نارنجی کم رنگ، قرمز و آبی چهار رنگ مکمل محسوب می شوند. برای انتخاب یک ترکیب رنگ خوب دکوراسیون، بهتر است از حدود ۶۰٪ از رنگ زمینه ۳۰٪ از رنگ ثانویه و تنها ۱۰٪ از رنگ لهجه یا رنگ زینتی استفاده کنید.

 

حال قبل از این که به معرفی رنگ هایی که با هم ست می شوند بپردازیم بهتر است نکاتی را در رابطه با ست کردن رنگ ها با یکدیگر مرور کنیم. ابتدا به ده نکته پایه ای در مورد تئوری رنگ ها به منظور به کارگیری در خانه که باید از آن ها اطلاع داشته باشید اشاره می کنیم و سپس چند نمونه از ست و ترکیب رنگ های مناسب برای منزل را معرفی می کنیم.

چگونه از چرخ رنگ باید استفاده کنیم؟

منظور از چرخ رنگ دایره ای است که در آن رنگ ها بر اساس اصول و قواعد تئوری رنگ ها در کنار هم قرار گرفته اند و ویژگی های هر رنگ با کناری خود دارای یک بخش اشتراکی است. این چرخ در ادامه بررسی ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل بسیار به کار گرفته خواهد شد.

 

مانند یادگیری قواعد ریاضی در سال های ابتدایی مدرسه که اصول و قواعد شمارش و حساب را به شما آموزش می دادند، به منظور تبدیل شدن به یک دکوراتور یا طراح سطح بالا یا متوسط، نیاز است که قواعد اساسی و پایه ای در مورد رنگ ها را یاد گرفته و به کار ببندید. به سادگی این چرخ یک نمایش دیداری از چگونگی ترکیب رنگ های اصلی و تشکیل رنگ های ترکیبی را به نمایش در می آورد. با آشنایی با این چرخ دیگر حدسیات جایی در میان افکار شما به منظور ترکیب رنگ ها نخواهد داشت و شما با قاطعیت خروجی ترکیب دو یا چند رنگ را ادعا خواهید کرد. بیشتر رنگ ها از این 12 رنگ موجود پدید می آیند اما با ادامه همین ترکیب ها و حرکت به سمت تاریکی یا روشنی رنگ، بی نهایت ترکیب جدید حاصل خواهد شد.

 

در صورتی که یادگیری یا به خاطر سپردن این مجموعه رنگی برای شما سخت و دشوار است باید به شما نوید بدهیم که سایت های بسیاری در این زمینه در حال فعالیت هستند که شما را از حفظ کردن و به خاطر سپردن جزییات نجات می دهند. کار از آنچه گفته شد نیز ساده تر شده و با انتخاب های دیجیتالی پیش از ترکیب رنگ های واقعی خروجی یا نتیجه مورد نظر شما به نمایش در خواهد آمد.

 

 

رنگ های پایه چه رنگ هایی هستند؟

برای این که بتوانید به ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل دست یابد یکی از مهم ترین موارد دانستن این موضوع است که رنگ های پایه ای به چه رنگ هایی گفته می شود. شرط خواهیم بست که وقتی پاراگراف قبلی را مطالعه کردید از خود نپرسیدید چرا 12 رنگ؟ آیا از خود پرسیدید چطور ممکن است که چرخ رنگی از دوازده رنگ تشکیل شده باشد؟ در حالی که رنگ کمان که مظهر نمایش رنگ ها است از هفت رنگ تشکیل شده است؟ درست است که این موضوع کمی عجیب به نظر می رسد، اما به مطالب فوق اعتماد کنید. در حقیقت این دوازده رنگ سایه هایی از رنگ های اصلی و ترکیب شده هستند که از کنار هم قرار گرفتنشان چرخ رنگ ها را پدید می آورد.

 

رنگ های اصلی در ترکیب رنگ ها: این رنگ ها عبارت اند از قرمز، آبی و زرد. این رنگ ها هرگز از ترکیب رنگ ها دیگر به وجود نخواهند آمد.

 

رنگ های درجه دوم: شامل رنگ های نارنجی بنفش و سبز هستند. این رنگ ها از ترکیب رنگ های اصلی پدید می آیند.

 

رنگ های درجه سوم: این رنگ ها که سایه هایی از تر کیب رنگ های اصلی و درجه دوم هستند، به رنگ های درجه سوم معروف شده اند.

 

دوازده رنگ معرفی شده نقطه عطفی برای شروع هیجان انگیز دنیای رنگ شناسی است. این خانواده از رنگ ها به شما کمک می کنند تا دنیای اطرافتان را بهتر تجزیه کنید.

 

تغییر دادن رنگ ها توسط رنگ های خنثی

 

زمانی که یکی از رنگ های پایه ای را انتخاب کردید، ساختن تعداد زیادی از رنگ های هم خانواده آن کار بسیار آسانی است. تمام آنچه که شما باید انجام دهید این است که رنگ خود را با رنگ های خنثی ترکیب کنید تا آن را سبک تر ( رقیق تر ) یا سنگین تر ( غلیظ تر ) کنید. در طراحی داخلی منازل این نوع رنگ ها را تون یا سایه می نامند و به منظور طراحی داخلی از تون ها استفاده می کنند.

 

رنگ: بر اثر اتفاقی که از شکسته شدن نور سفید و تجزیه آن به طیف های مختلف روی می دهد خروجی به دست می آید که به آن رنگ گفته می شود.

 

سایه: از عمل تاریک کردن رنگ های منتخب توسط رنگ سیاه سایه شکل می گیرد.

 

تون: تاریک کردن به کمک خاکستری تون را پدید می آورد.

 

بیشتر هنرمندان برای به دست آوردن رنگ های مورد نظر خود آن ها را در آثار هنری مانند نقاشی ها به کار می بردند تا حس و اثر رنگ را درک کرده و سپس به استفاده گسترده از آن بپردازند. اما امروزه این چنین نیست که شما بخواهید چنین کاری انجام دهید. تکنولوژی به کمک بشر آمده و با دستگاه های رایانه ای این کار را برای شما صورت می دهد. حتی بعضی از نرم افزاره ای موبایل نیز می توانند به راحتی این کار را برای شما انجام دهند. به همین راحتی می توانید پالت رنگی خود را انتخاب کرده و با خیال آسوده به ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل خود بپردازید.

 

به دست آوردن ( فهمیدن ) میزان درجه حرارت رنگ ها – سردی و گرمی رنگ

 

ممکن است شما نیز به گوشتان خورده باشد که رنگ ها نیز دارای درجه حرارت هستند. ممکن است یک اتاق نشیمن با رنگ خود حس گرما به شما منتقل کند و به محض ورود به اتاق یکی از دوستان خود رنگ دیوارهای آن حس سرما را برای شما تداعی کند. این درجه حرارت است که محل قرار گیری رنگ ها بر روی چرخ رنگ را مشخص می کند. برای این که در راه رسیدن به ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل، موفق عمل کنید ضروری است در مورد درجه حرارت رنگ ها اطلاعات مناسبی داشته باشید.

 

قرمز، نارنجی و زرد اغلب به عنوان رنگ های گرم توصیف می شوند. شاخصه های این رنگ ها جوش و خروششان است که به انسان انرژی می دهد. در فضا ایجاد صمیمیت و راحتی می کنید وقتی این رنگ ها را ببینید. در مقابل این ها آبی ها و هم خانواده هایشان سرد هستند. سبزها نیز به سردی می گرایند. این رنگ ها برای آرامش بخشی یک فضای ساکن مانند اتاق خواب به کار آیند.

 

در کنار استفاده از درجه حرارت رنگ ها یک نکته بسیار حائز اهمیت است و آن توجه به اندازه محیط است. مثلاً با استفاده از یک رنگ گرم مانند قرمز برای یک فضای کوچک چیزی جز اضطراب و پریشانی چیزی عاید شما نخواهد شد. در طرف مقابل با پوشاندن یک فضای بزرگ به رنگ های سرد مانند آبی و سرمه ای حس ترس و عدم اعتماد به نفس در شما قوت خواهد گرفت. پس هنگامی که برای مکانی رنگی را بر اساس درجه حرارتش انتخاب می کنید به سایز محیط نیز توجه لازم را داشته باشید تا محاسبات تئوری شما به منظور دست یابی به ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل دچار مشکل نشود.

 

تمهیداتی برای رنگ های مکمل

 

زمانی که به سمت ایجاد یک طرح کلی برای استفاده از رنگ ها حرکت کنید، ساده ترین بخش این طرح به دست آمدن رنگ های مکمل است. این طرح به این صورت رخ خواهد داد که معمولاً از دو رنگ در این کار استفاده می شود و بر روی چرخ رنگ رنگ های منتخب دو به دو رو به روی هم قرار می گیرند. به این صورت که یکی از رنگ ها اگر رنگ غالب یا اصلی باشد، رنگ رو به رو به حالت لهجه رنگ مورد نظر عمل کرده و مکمل آن به حساب خواهد آمد. برای مثال این نمونه ها را مشاهده کنید. قرمز با سبز، نارنجی با آبی و زرد با بنفش. در این دسته ترکیبی، کنتراست یا شدت رنگ بسیار بالا است و این موضوع باعث می شود تا بتوان از این رنگ ها در دوزهای کمتر نیز استفاده کرد و طیف های متنوعی ساخت. با توجه کردن به نقاط حساس در محیط خانه می توانید ضمن استفاده هوشمندانه از رنگ ها با کمک گرفتن از مکمل های همان رنگ ها هنر خود را به رخ سایرین بکشید. با این حال باید دقت داشته باشید که هر گاه طرح رنگی خود را انتخاب کردید و یا حتی آن را به کار بردید. هیچ گاه رنگ های خنثی را فراموش نکنید چرا که این رنگ ها باعث می شوند یک فضای استراحت برای چشمان به وجود بیاید و مانع از خستگی یا زدگی چشم ها شود، نکته ی مهمی که در ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل حتما باید به آن توجه شود.

 

مکمل ها در ترکیب رنگ ها با هم

 

اگر پس از انتخاب طرح رنگی خود و همچنین رنگ های مکمل آن دچار تردید شدید که ممکن است رنگ های منتخب شما کمی بیش از حد خودنمایی کرده یا در ذوق بزند بهترین راه حل برای شما استفاده از مکمل های اسپلیت است. برای انتخاب طرح رنگ خود ابتدا از سایه رنگ اصلی استفاده کنید تا در مرحله بعد اگر نیاز ببه تغییر در ساختار طرح رنگ آمیزی شما شد به راحتی بتوانید به سمت رنگی دیگر تغییر مسیر دهید. در گام بعدی به جای انتخاب رنگ مستقیم به عنوان رنگ مکمل از دو یا سه سایه کم رنگ تر رنگ مکمل استفاده کنید. با این ترفند هم رنگ متضاد به کار گرفته اید و هم این که رنگ ها دارای شدت و اذیت کنندگی نخواهند بود.

 

استفاده از سایه ها چه در لهجه (accent) و چه در رنگ اصلی همواره این طور القا می کنند که اتاق یا فضا به سمت تعادل در حرکت است و غلبه رنگ ها به زیبایی در کنار هم نشسته اند و وقتی رنگ های خنثی را نیز به جمع آن ها اضافه کنید دیگر هیچ چشمی از دیدن آن ها خسته نخواهد شد. تعادل برقرار شده و خبری از آشفتگی رنگی در میان نیست و الگوی مناسبی برای رسیدن به ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل بدست خواهد آمد.

 

انتخاب طرح رنگی مشابه

 

هنگامی که طرح رنگ خود را می خواهید برگزینید لازم نیست به طور ثابت از دو رنگ با حالت رنگ اصلی و مکمل استفاده سود، می توانید با سه رنگ کار خود را پیش ببرید. ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل اصول و قواعدی دارد که خوشبختانه این اصول بسیار منعطف و قابل تبدیل شدن به یکدیگر هستند، از این رو ممکن است در بسیاری از موارد حتی موردی پیش بیایید که در راستای قواعد تئوری رنگ ها است اما هیچ کجا نامی از آن برده نشده و منحصراً به ذهن شما خطور کرده است . همین انعطاف باعث می شود طرح رنگ شما یک حالت منحصر به فرد ایجاد کرده و شما را جزو اولین سازندگان و استفاده کنندگان نام ببرد، و نام شما برای همیشه در بین انسان هایی که در تلاش بودند تا به ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل دست یابند باقی بماند.

 

در حالت مطرح شده می توانید دو رنگ اصلی را که انتخاب کردید یک رنگ نیز برای رنگ سایه در نظر بگیرید. این رنگ سوم حالت های مختلف را شامل می سود، مثلاً می تواند سایه باشد یا تون، یا حتی خنثی. برای نمونه می توانید رنگ های انتخاب کنید که رنگ سوم ترکیبی از دو رنگ مکمل باشد و بی شمار حالت متفاوت…

 

رنگ های انتخابی قرمز و زرد و نارنجی یکی از این سه گانه های متمایز است. سه گانه خاص دیگر می تواند قرمز بنفش و آبی باشد. با نگاه کردن این مثال ها متوجه منظور ما خواهید شد.

در بخش استفاده از سه گانه های فوق حالتی در انتخاب ها وجود دارد که برای ایجاد تسلط بر نحوه انتخاب رنگ بسیار مفید است و آن قانون ۶۰-۳۰-۱۰ است، نام این قانون که نسبت موفقیت به آن گفته می شود منظور را به صورت کامل به ذهن متبادر می سازد و نیاز به توضیحات دیگر ندارد. این قانون را همواره در ذهن تثبیت کنید تا ملکه ذهن شما شود، رنگ اصلی ۶۰ درصد طرح رنگ شما را تشکیل خواهد داد، رنگ مکمل ۳۰ درصد آن را و سایه یا لهجه مورد نظر ۱۰ درصد از طرح رنگ را تشکیل می دهد. با این دیدگاه کار شما نیز آسان تر می شود.

 

در میان سه گانه های مطرح دنیا طرح رنگی وجود دارد که امروزه از پرطرفدارترین های دنیا شده و طراحان نیز به دلیل توجه اغلب مردم به این طرح رنگ آن را پر تکرار در طراحی های خود به کار می گیرند. سیاه ، سفید و خاکستری به همراه سایه های روشن و تاریک این مجموعه که در دکوراسیون های به سبک مینیمال، مدرن و معاصر یا همان دکوراسیون امروزی دیده می شوند همین سه گانه معروف است. آیا شما نیز این مجموعه را جز علاقه مندی های خود می دانید؟ پاسخ مثبت یعنی این که شما از سبک های امروزی لذت می برید و در ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل باید آن را لحاظ کنید.

 

طرح رنگی سه تایی

 

در بخش قبل به طور مختصر از سه گانه های رنگی صحبت های شد. اکنون به شما خواهیم گفت که طرح سه تایی مذکور چقدر با اهمیت است. نکته این بخش در مقایسه با توضیحات قبلی اعطای فضای برابر به هر سه رنگ است که با این حرف قانون نسبت موفقیت کنار گذاشته می شود و هر رنگی با نسبت مساوی در کنار سایر رنگ ها هنر خود را به نمایش در می آورد.

 

یکی از عالی ترین مثال های برای این سه تایی های معروف، زرد، قرمز و آبی است که جز رنگ های اصلی بوده و سازنده رنگ های مکمل. همین موضوع در کنار هم قرار گرفتنشان را هیجان انگیز تر می کند.

 

این رنگ ها و چیدمان صورت گرفته تصویری با کنتراست بالا را ارائه می دهند که شاخصه اصلی آن ها جلب توجه بیش از حدشان است. خلوص رنگ های استفاده شده صد درصدی بوده و هیچ توناژ یا سایه ای در آن ها ترکیب نمی شود. با این الگو شما اگر بخواهید سه گانه مطرح شده را به کار ببرید مکان های خاصی این اجازه را برای شما صادر می کنند. دلایل آن هم در سطرهای بالاتر ذکر شد. این مکان ها اتاق کودک است که به شدت با رنگ ها مأنوس می شود و نیاز ذهنی وی نیز این موضوع را طلب می کند . بخش دیگر فضای دکوراسیون با در خانه برای به کارگیری این رنگ ها سرویس بهداشتی است که همین بخش هم محدودیت های دارد. دقت کنید شما هرگز نمی توانید دو مجموعه از سه تایی های رنگ اصلی را یکجا به کار بگیرید. چرایی این موضوع کاملاً روان شناسانه است. خارج شدن از توازن رنگی در محیط و همین طور ایجاد یک فضای مشوش و گیج کننده از جمله این موارد است. شلوغی محیط با این ترکیب به حد بالایی می رسد، حال تصور کنید دو مجموعه از این سه تایی ها در یک فضا به کار گرفته شوند. واقعاً محیط غیر قابل تحملی پدید خواهد آمد. این مورد اثری است که در دست یابی به ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل اثر سو می گذارد.

 

از آنجایی که این رنگ ها به شدت چشم گیر هستند در اصطلاح به آن ها رنگ های زنده نیز گفته می شود. محیط مورد تست یا به کارگیری این رنگ ها همواره متأثر از وجود آن ها بوده و شاید نتواند دیدنی های خود را به چشم بینندگانش برساند. البته یک مزیت در این مجموعه دیده می شود که اگر فضایی توانایی ارائه خاصیت های خود را نداشت، می توانید با این سه گانه شاداب آنجا را نجات دهید. هر چند این سر زنده بودن و نشاط خوب است اما برای اتاقی که محل آرامش و استراحت است باید رنگ های به کار گرفته شوند تا آرامش دهنده باشند نه آزار دهنده.

 

 

 

سه گانه چهارتایی

می خواهیم کمی ماجرا را پیچیده تر کنیم. البته این موضوع میان طراحان و افرادی که به صورت طبیعی و طولانی مدت با آن سر و کار دارند امری عادی بوده و بر آن مسلط شده اند، اما برای کسانی که به تازگی در حال یادگیری بوده یا تسلط کمی بر موضوع تئوری رنگ ها دارند ممکن است دشوار و کمی پیچیده باشد.

 

با این حال با همراهی و ادامه این مطلب تمامی موارد برای شما نیز آسان خواهد شد.

 

با انتخاب چهار رنگ در طرح رنگی سه گانه خود عملاً قوانین بخش قبلی زیر سؤال می رود، اما نکته ظریفی که در این بین است شبهات را برطرف خواهد کرد. اما نکته چیست. در حقیقت ما در حال استفاده از دو مجموعه دو تایی هستیم که رنگ های متضاد را شامل می شوند. پس حتی نزدیک سه گانه ها نشدیم. در بخشی که سایه ها وارد می شوند عملاً سایه یا تون ها نقش این چهار رنگ را که به یک مستطیل رنگی تبدیل شده اند وارد فاز سه تایی ها می کند. در این حالت اهمیت دمای رنگ ها به شدت حائری اهمیت خواهد بود تا بتوان یک بالانس کامل و دقیق میان این رنگ ها ایجاد کرد. باید در ابتدا از چهار رنگ موجود دوتا را سرد و دو رنگ باقی مانده را نیز گرم مورد استفاده داد.

 

عدم رعایت این نکات ریز ولی حیاتی ممکن است زیباترین اتاق شما را به یک اتاق چندش آوری و زشت تبدیل کرده و یا اتاق بدون توانمندی و خصوصیت را به یک فضای چشم نواز و زیبا تبدیل کند.

 

اکنون که در میان چهار رنگی ها محاصره شده آید و از اجسام رنگی برای ایجاد توازن استفاده می کنید بهتر است این نکته را نیز در بین کار مراعات کنید. به دلیل این که اجسام رنگی در کنار دیوارهای رنگی یک دل زدگی به وجود می آورند و چشم را سریع خسته می کنند، مناسب است از پترن ها در محتوای رنگی خود کمک بگیرید. این اتفاق باعث می شود هم توازن رنگ ها، هم چیدمان و هم ساختار کلی خانه رنگ و بوی یک طراحی حرفه ای به خود بگیرد. حتماً توجه داشته باشید که از یک یا نهایتاً دو پترن ( یا الگوی طرح دار رنگی ) در طرح رنگ خود استفاده کنید. این الگو های نو می تواند شما را سریع تر به ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل خود نزدیک کند.

 

چهارگانه های رنگی (طرح رنگ مربعی)

عملکرد این بخش مانند نکته هشتم است. در این بخش به جای تمرکز بر چهار رنگ اصلی بر روی سایه ها تأکید خواهد شد و از طرفی رنگ های دو به دو و متضاد جای خود را به چهار رنگ با نسبت مساوی خواهند داد.

 

این چهارگانه شامل یک رنگ اصلی، یک رنگ مکمل و دو رنگ باقی مانده از سایه ها هستند. در این بخش است که شما با انتخاب دو سایه خنثی فضایی لطیف و تسکین دهنده می سازید و یا با دو سایه خشن و سفت محیط را انرژیک و پر شور می کنید. انتخاب دست شماست. مانند بخش هشت تناسب دمایی رنگ های منتخب اینجا نیز اهمیتش را مشخص می سازد، رنگ ها در توازن هنرنمایی بهتری خواهند داشت. یک الگوی متفاوت و خاص نیز در این بین به چشم می خورد که پرطرفدار است. استفاده از یک رنگ با فرمت سایه و سه رنگ به حالت لهجه یعنی یک رنگ اصلی تلطیف شده و سه رنگ مکمل سازگار با هدف. این نوع چیدمان ها با توجه به کاربری محیط کمی سخت بوده و تسلط بر آن نیاز به تمرین زیاد و مشاهده نمونه های این چنینی است.

 

طراحی داخلی و انتخاب سبک دکوراسیون منزل مانند صحبت کردن در مورد سبک ها و سلیقه هاست. هیچ کس نمی تواند شما را به خاطر نظر و عقیده ای که دارید سرزنش کند. هنگامی که از سلایق خود صحبت می کنید و چیزی را می پسندید کاملاً مورد احترام بوده و دیدگاه های شما را بیان می کند. از منظری دیگر ما در حال مطالعه نظریه اساسی رنگ ها هستیم و هنوز تا رسیدن به یک شخصیت حرفه ای کلی راه در پیش رو داریم، پس برای رسیدن به موفقیت با یک الگوی واقعی کار خود را شروع کنید تا نتایج قابل لمس حاصل کنید.

 

برای رسیدن به این هدف یعنی ” ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل ” باید به صورت حرفه ای ها فکر کنیم، حرفه ای طرح ارائه دهیم و حرفه ای اجرا کنیم. این گام ها را با ما همراه شوید تا مانند حرفه ای ها برای خانه خود رنگ مناسب را انتخاب کنید.

 

گام اول: مود خود را تنظیم کنید (حالت خوشایند خود را بسازید)

 

بهترین جا از نگاه تماشاچی محلی نیست که با رنگ آمیزی زیبا شده باشد و یا با لوازمی که در محیط قرار داده شده چشمانش را محسور نماید، اما این موارد در مجموع بی تأثیر نیز نخواهد بود. بهترین جا جایی است که شما در آنجا احساس آرامش و راحتی داشته باشید. جایی است که بتوانید در نهایت آسودگی به زندگی روزمره خود بپردازید. برای این که به این احساس دست یابید باید این حالت خوشایند را خودتان بسازید. یک بخش از این کار را می توانید با کمک رنگ ها انجام دهید. با انتخاب یک طرح رنگ که در نکات ده گانه بیان شده به احساس مورد علاقه خود نزدیک تر شوید. برای دست یابی به این مود یا حالت خوش از خود سؤال بپرسید؛ آیا این اتاق با مبل ها آرامش بخش می شود؟ آیا نور محیط به اندازه کافی است؟ آیا این لوازم باید در این اتاق قرار داشته باشند یا اضافی هستند؟ آیا آشپزخانه مدرن به نیازهای من پاسخ می دهد یا وضعیت فعلی حالت مناسب تری است؟ و هزاران هزار سؤال مفید که باعث می شود بدون ایجاد توهم شما با خود خلوت کرده و صرفاً به علایقتان پوش فرا دهید. نکته این بخش در این موضوع است که چگونه باید عمل کرد.؟ اگر تصمیم کلی شما بر یک فضای کلاسیک است رنگ ها نیز باید سازگاری خوبی با محیط داشته باشند تا حس خوب حاصل شود. با آموخته های خود، تجربیات گذشته و تحقیقات فعلی شروع به ایجاد این حس نماید تا کارها یکی پس از دیگری به درستی پیش بروند.

 

گام دوم: به طبیعت اعتماد کنید

 

ممکن است بارها در انتخاب رنگ های مورد نظر خود دچار شک و تردید شده باشید. ممکن است پس از انتخاب رنگ مجبور شده اید رنگ محل مورد نظر را تغییر دهید. بسیاری از ما به دلیل عدم تمرکز ممکن است دچار چنین شک هایی بشویم. اما راه حل کجاست؟ راه حل در دستان طبیعت است. به طبیعت اعتماد کنید. چه مشاور و کارشناسی بهتر از طبیعت زیبا و سرحال وجود دارد تا در زمینه ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل به شما کمک کند. از خانه بیرون بروید و کمی در فضای دل نشین جنگل یا کوهستان به محیط اطراف خود توجه بیشتری بکنید. از سرسبزی درختان الهام بگیرید و از آسمان آبی رنگ هایش را. با گل ها هم نشین شوید و رنگین کمان زیبای این جانداران دوست داشتنی را به کار ببندید. مطمئن باشید که شما را با دست پر به خانه باز خواهند گرداند. طبیعت به صورت خدادادی هنرمندی تکرار نشدنی برای ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل شما خواهد شد.

 

گام سوم: کمی به گذشته فکر کنید

 

بیشتر طراحان وقتی در ایجاد یا تهیه طرح های اولیه خود به بن بست می خورند به سراغ نمونه های قدیمی رفته و بخشی یا ایده ای از آن را به عاریت می گیرند تا با ذهنیات خود ترکیب کرده و اثری تازه به وجود بیاورند. این کار برای کار ما یعنی ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل نیز جواب خواهد داد. مثلاً از کف پوش های سنتی و خاص قدیمی که رنگ های مات و کدری دارند برای کف خانه استفاده کنید. از صنایع دستی و عتیقه جاتی که خوش رنگ و لعاب هستند بهره ببرید و از گذشتگان هر چه برای ایجاد یک طراحی ایده آل به منظور ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل استفاده کنید کسی از شما ایراد نخواهد گرفت.

 

چه رنگ هایی را با هم ست کنیم؟

اما در نهایت پاسخ به این سوال که چه رنگ هایی را باهم ترکیب کنیم؟ مطمئنا صدها رنگ وجود دارد که می توان آن ها همراه باهم استفاده کرده و و به ترکیب ایده آل دست پیدا کرد که اشاره به همه آنها در یک مطلب امکان پذیر نیست. اما در ادامه چند نمونه از رنگ هایی که به خوبی با یکدیگر ست می شوند را می توانید مشاهده کنید:

 

زرد و بنفش

آبی و نارنجی

قرمز- نارنجی و فیروزه ای

ست رنگ سبز زیتونی و قرمز

ارغوانی و سبز پررنگ

مصداق تقسیم رنگ های مکمل شامل رنگ های زیر می شود:

آبی و بنفش – قرمز و زرد

بنفش و قرمز و سبز

نارنجی و زرد و آبی

رنگ های مشابهی که می توانید باهم ست کنید شامل رنگ های زیر می شود:

نارنجی – قرمز و قرمز و ارغوانی

بنفش و آبی و فیروزه ای

آبی و فیروزه ای و سبز

فیروزه ای و سبز و زرد

رنگ های سه گانه متشکل از رنگ های زیر می باشند:

زرد و قرمز و آبی

سبز و نارنجی و بنفش

رنگ های دو طرفه و مکمل شامل موارد زیر می شوند:

سبز و آبی و نارنجی و قرمز

ارغوانی و آبی – بنفش و پرتقالی و زرد – سبز

چه رنگ هایی با هم ست می شوند ؟
  • 1400/5/5